top of page

2016 רפורמות

רפורמות 2016

קרן פנסיה ברירת מחדל

דמי ניהול​ הם עמלה שמשולמת לגוף שמנהל את החיסכון הפנסיוני שלכם. לגובה העמלה הנגבית יש השפעה ישירה על גובה קצבת הפנסיה לאחר הפרישה, ולכן כדאי להשיג דמי ניהול נמוכים ככל שניתן. על מנת להוזיל את דמי הניהול, רשות שוק ההון בחרה שתי קרנות פנסיה שהציעו את דמי הניהול הנמוכים ביותר, כקרנות ברירת מחדל.

קרן הפנסיה של מיטב דשקרן הפנסיה של הלמן אלדובי

דמי ניהול מהפקדות1.31%1.49%

דמי ניהול מצבירה0.01%0.001%

החל מחודש נובמבר כל עובד יכול להצטרף לאחת משתי הקרנות באמצעות פניה אליהן, ולחסוך אצלן עבור קרן הפנסיה שלו. גם אם לא תרצו לעבור לאחת מקרנות ברירת המחדל, תוכלו להשתמש בהן ככלי להשוואה ולמיקוח על דמי הניהול שלכם מול קרנות אחרות! קראו עוד מהן קרנות ברירת המחדל.

איחוד קרנות פנסיה

כאשר עוברים למקום עבודה חדש, לרוב נפתחת לכם קרן פנסיה חדשה מהמעסיק החדש, אליה מופרשות ההפקדות לפנסיה. בינתיים מפסיקה הפקדת הכספים לקרן הפנסיה הקודמת, והיא הופכת ללא פעילה. למרות שלא מופקדים בה כספים חדשים, דמי הניהול ממשיכים להיגבות ולהקטין את החיסכון בקרן הפנסיה.

הרפורמה של רשות שוק ההון, מאחדת עבורכם את קרנות הפנסיה הלא פעילות, לקרן הפנסיה הפעילה. הרפורמה תפחית את סך דמי הניהול ששילמתם ותגביר את השליטה שלכם בניהול החיסכון הפנסיוני.

תהליך איחוד קרנות הפנסיה נעשה באופן אוטומטי שלא מצריך מכם לעשות דבר! מערכת של משרד האוצר תאתר את הקרנות ה'נשכחות' שלכם והקרן הפעילה תאחד אותם עבורכם. אם אינכם מעוניינים באיחוד עליכם להודיע על כך לקרן הפנסיה. קראו עוד על איחוד קרנות הפנסיה.

איתור חשבונות אבודים

'כספים אבודים' הם כספים שבבעלותכם ושכחתם מקיומם או אינכם זוכרים היכן הם נמצאים. לרוב אלו חסכונות פנסיונים לא פעילים, חשבונות וחסכונות לא פעילים בבנק וכספי ירושה. כדי לסייע לכם בחיפוש הושקה השנה מערכת 'הר הכסף 2' - מנוע לאיתור חסכונות פנסיוניים, פוליסות לביטוח חיים​ וחשבונות בנק. המערכת מציגה באילו גופים יש חשבונות או פוליסות ומאיזה סוג, אך איננה מראה מה היתרה או הזכויות הקיימות בהן, לשם כך עליכם לפנות לגוף הרלוונטי לקבל את כל המידע. את החיפוש אפשר לבצע גם לאיתור כספים של קרוב שנפטר. קראו עוד על איך מוצאים כספים אבודים?.

חיסכון לכל ילד

משרד האוצר והמוסד לביטוח לאומי​ השיקו השנה את תכנית "חיסכון לכל ילד". התכנית נועדה להבטיח לכל ילד בישראל סכום משמעותי שישרת אותו בתחילת חייו הבוגרים. במסגרת התכנית, החל מינואר 2017 ומידי חודש יופקדו לילדכם 50 ₪, עד גיל 18, לתכנית חיסכון בקופת גמל או בנק לפי בחירת ההורים. ההורים שבינכם צריכים לבחור היכן החיסכון יופקד, בקופת גמל​ או בבנק, ובאיזה מסלול השקעה, במידה ולא תעשו זאת תיבחר תכנית ברירת מחדל לפי גילו של הילד. בנוסף ל-50 ₪ שהמוסד לביטוח לאומי מפקיד, אתם רשאים להפקיד 50₪ נוספים מתוך קצבת הילדים ולהגדיל את החיסכון החודשי של ילדכם ל-100 ₪. כאשר הילד יגיע לגיל 18 הוא יזכה למענק של 500 ₪ ובאפשרות למשוך את הכספים שנצברו באישור הוריו, אם לא ימשוך את החיסכון עד גיל 21 הוא יזכה למענק של 500 ₪ נוספים.

למידע הנוסף על התכנית, להפקדה נוספת ולבחירת הגוף הפיננסי של ילדכם היכנסו לאתר חיסכון לכל ילד. צפו בסרטון של משפחת שנקל חיסכון לכל ילד - הרווח של כולנו.​

קופת גמל להשקעה

רשות שוק ההון השיקה מוצר חיסכון חדש - קופת גמל להשקעה. מוצר חיסכון לטווח קצר, בינוני או ארוך המאפשר להפקיד כספים באופן שוטף או חד פעמי ולהרוויח תשואה​. הכסף שתעבירו לקופת הגמל להשקעה יושקע במסלול השקעה שתבחרו לפי רמות סיכון. בכלב שלב, תוכלו לשנות מסלול, לנייד החיסכון את לקופה אחרת ולמשוך את הכסף.

קופת הגמל להשקעה מתאימה לחיסכון לתקופה קצרה, בינונית או ארוכה מכיוון שניתן למשוך את הכסף כהון בכל עת תוך תשלום מס רווח הון בשיעור 25% על הרווחים שהניבה הקופה. אולם, מי שיבחר למשוך את הכסף שנצבר כקצבה​, ולא כהון, לאחר הפרישה יזכה לפטור ממס רווח הון על כל רווחי הקופה ובכך יגדיל משמעותית את החיסכון הפנסיוני שלו.

ניתן להצטרף לקופת גמל להשקעה ישירות על ידי פנייה לחברה או למומחה פיננסי.

לפני שבוחרים קופה חשוב להשוות בין גובה דמי הניהול מהצבירה ומהפקדות שגובה כל חברה, התשואות שהשיגה לאורך זמן ואיכות השירות.​​ קראו עוד על קופת גמל להשקעה ולמי היא מתאימה?​

ביטוח רכב

הרפורמה בתעריפים החדשים בביטוח החובה לכלי רכב תיכנס לתוקף בינואר 2017. נהגים צעירים, נשים ונהגים בכלי רכב פרטיים בעלי מערכות בטיחות מצילות חיים ייהנו מהוזלות משמעותיות של עד כ- 40%.

בנוסף, החל מינואר 2017 תחל השבת הכספים העודפים מ"קרנית" לכלל הציבור המבוטחים בביטוח חובה, כולל כלי רכב פרטיים ואופנועים.

ההשבה תתבצע על ידי הפחתת דמי ביטוח החובה ב-13%, ותביא להשבה של כ- 1.3 מיליארד ש"ח בשנתיים.

היכנסו למחשבון השוואת תעריפי ביטוח רכב חובה​ של רשות שוק ההון, השוו את הצעות המחיר והוזילו את מחירי ביטוח הרכב. ​ביטוח סיעודי

ביולי 2016 נכנסה לתוקף הפוליסה האחידה בביטוח סיעודי. הפוליסה האחידה מקלה על ההשוואה בין פוליסות הסיעוד השונות של קופות החולים, מגבירה את השקיפות ומאפשרת תחרות על טיב השירות ושיעורי תשלום התביעות.

הפוליסה האחידה מאפשרת מעבר חופשי של מבוטחים בין הקופות ללא פגיעה בכיסוי הסיעודי אותו רכשו טרם המעבר.

כחלק מהרפורמה בביטוח הסיעודי הקבוצתי, מבוטחים מבוגרים שנותרו ללא ביטוח בעקבות החלטת חברות הביטוח שלא לחדש את הביטוח הסיעודי הקבוצתי שלהם, יוכלו להצטרף לפוליסות הסיעוד הקבוצתיות של קופות החולים ללא חיתום רפואי​​, ובמחיר ותנאים זהים למבוטחים הקיימים בקופות. הביטוח הסיעודי שיינתן על ידי קופות החולים, יהיה לטווח זמן ארוך ועם שקיפות ביחס לעלות הביטוח, בשונה מהביטוח הסיעודי הקבוצתי קצר המועד שסיפקו חברות הביטוח.

בימים אלו שוקדת רשות שוק ההון על מודלים חדשים נוספים לביטוח סיעודי מתוך מטרה להרחיב ולגוון ככל הניתן את סל המוצרים בביטוח זה.

bottom of page